Kuidas rakendada raamatu "Aatomharjumuste" põhimõtteid pilliõppes
James Cleari raamat “Aatomharjumused” (“Atomic Habits”) on tõeline juhend neile, kes soovivad oma elus paremaid harjumusi juurutada. Muusikaõpingute puhul võivad need põhimõtted osutuda äärmiselt kasulikuks, et aidata nii alustajatel kui ka professionaalsetel muusikutel muuta harjutamine automaatseks ja nauditavaks osaks igapäevaelust. Vaatleme, kuidas neid ideid rakendada pilliõppes, kasutades konkreetseid soovitusi ja tehnikaid.
Identiteedi kujundamine: muutu muusikuks
"Your habits shape your identity and vice versa." - Sinu harjumused muudavad sinu identiteeti ja vastupidi. See on oluline mõte, mis aitab mõista, et harjumused mitte ainult ei muuda seda, mida me teeme, vaid ka seda, kes me oleme. Pilliõppes tähendab see, et peaksid keskenduma sellele, milline muusik sa tahad olla, mitte ainult sellele, mida tahad saavutada. Küsi endalt: "Kas muusik harjutaks täna?" Kui vastus on jaatav, siis tee seda. Harjutamine kujundab sinu identiteeti ja kinnitab, et oled pühendunud muusik.
Harjumuste tsükkel ja kuldreeglid
Cleari poolt kirjeldatud harjumuste tsükkel koosneb neljast elemendist: märguanne (cue), iha (craving), reaktsioon (response) ja tasu (reward). Nendele elementidele toetuvad ka neli kuldreeglit, mis aitavad häid harjumusi luua ja halbu elimineerida:
Tee see nähtavaks (make it obvious) - loo keskkond, kus head harjumused on nähtaval. Näiteks hoia instrument nähtaval kohal või pane harjutuspäevik lauale esikohale. Kirjuta üles ka harjumuse rakendamise kavatsused - pane kirja (hea kui lausa kalendrisse) ja otsusta, millal ja kus teed soovitud tegevust nagu pilli harjutamine (lähed stuudiosse harjutama, harjutad kodus 3 korda nädalas hommikuti kell 7:30 pool tundi korraga, kokkulepitud tunnid õpetajaga). Samuti aitab, kui ühendad olemasoleva harjumuse uue harjumusega (habit stacking) - igal hommikul kui teen hommikukohvi, harjutan pärast seda 20 minutit pilli.
Tee see atraktiivseks (make it attractive) - seosta harjutamine millegi meeldivaga. Näiteks tee endale enne harjutamist tass kohvi või käi lühikesel jalutuskäigul. Samuti aitab, kui seostad harjutamise oma suurte unistuste ja eesmärkidega - täidad oma pikaajalise pilliõppe unistuse ja näitad endale, et saad pilliõppega hakkama. Aitab ka, kui liitud kogukonnaga, kus soovitud käitumine on normaalsus - nagu muusikastuudiosse õppima tulek, kus on teised sulle sarnased inimesed, kes on pilliõppest huvitatud.
Tee see lihtsaks (make it easy) - kasuta 2-minuti reeglit. Alusta harjutamist väikeste sammudega (2 minutit korraga), et muuta see lihtsaks ja loomulikuks. Kui 2-minutiline harjutamine on sisse harjunud, pikenda järk-järgult aega. 2 minutit on ilmselgelt vähe, aga me ei saa parandada harjumust, mida ei ole. Ja kui harjumuse alustamine võtab vaid 2 minutit, siis ei ole vabandusi sellega mitte alustamiseks. Aitab ka ühekordse otsuse vastu võtmine nagu oma pilli ostmine või rentimine ning otsus tulla püsiõppesse - see aitab lukustada sinu tuleviku käitumist. Kui pill on olemas, saad harjutada, kui läksid püsiõppesse, siis pead käima tundides.
Tee see rahuldustpakkuvaks (make it satisfying) - tähista väikeseid edusamme, näiteks uue loo õppimist või parema klahvikontrolli saavutamist. See aitab hoida motivatsiooni ja annab kohese eduelamuse. On lihtsam, kui sa ei pea ise endale sobivaid harjutusi välja mõtlema, vaid saad pilliõpetajalt sulle personaliseeritud ja jõukohased ülesanded, millega on lihtne saada eduelamusi ja mitte heituda üksi pusides.
Veel praktilisi soovitusi:
Harjutuste jälgimine ja eduelamus - harjutuspäeviku pidamine annab sulle visuaalse tõendi oma progressist. See võib olla lihtne tabel või märkmik, kuhu kirjutad iga päev oma edusammud. See aitab sul tunda, et liigud õiges suunas ja annab eduelamuse. Aga pea meeles, et numbrid ei ole ainuke eduelamuse tõend - tunne, et su sõrmed liiguvad sujuvalt ja oskad pillimängu paremini kontrollida või tunned õpitud loo mängimisest rõõmu - see on juba iseenesest rahuldustpakkuv. Loe lähemalt harjutuspäeviku olulisusest siit.
Järjepidevuse hoidmine - püüa hoida järjepidevust (don’t break the habit streak). Kui korra jääb harjutamissessioon vahele, veendu, et ei jätaks vahele kahte harjutuskorda järjest. See lihtne reegel aitab säilitada harjumust ja naasta kiiremini tagasi rütmi. Ühe korra võib juhtuda, aga mitte kaks korda järjest!
Harjumusleping (habit contract) - allkirjasta leping, millega võtad kohutuse soovitud tegevusega alustada ja jätkata. Selleks on hea variant muusikastuudios püsiõppe leping sõlmida ning see on ka põhjus, miks Kopli Sound stuudios ei ole võimalik lepingut vähemaks kui kolmeks kuuks sõlmida. See kindlustab, et sa proovid tõsiselt, mitte ei anna kohe alla.
Vastutuspartner (accountability partner) - sinu pilliõpetaja või pilliõppe kogukonnast leitud sõber annavad sulle lisamotivatsiooni ja tuge, sest tead, et keegi ootab sinult tulemusi.
Kokkuvõte
“Aatomharjumused” pakub tõhusaid strateegiaid, et muuta harjumuste loomine süsteemiks, mis toetab sinu arengut muusikas. Võta need meetodid kasutusele oma pilliõppes ja kujunda end selliseks muusikuks, kelleks oled alati tahtnud saada. Korralda oma keskkond ja rutiin nii, et sa õnnestuksid ning nautiksid igat sammu oma muusikalisel teekonnal. Küsi endalt küsimusi, kuidas saaksid harjumuse muuta nähtavaks, atraktiivseks, lihtsaks ja rahuldustpakkuvaks. Harjumuste mõte on lahendada elulisi probleeme nii lihtsalt ja vähese energiaga kui võimalik ning kui kordad harjumusi piisava arvu kordi, muutuvad need automaatseks.
Harjumuste muutmisega näitad endale, et saad hakkama ning see muudab sinu uskumusi iseendast!
Soovitan kindlasti terve raamatu läbi lugeda. Edukat ja positiivset harjumuste muutmist!